Wymiana polsko – niemiecka

Logo wymiany

Od 8 do 15 października gościliśmy w naszej szkole uczniów z niemieckiego Friedrich-Abel-Gymnasium w Vaihingen/Enz oraz ich opiekunów.
Czas spędzony z niemieckimi przyjaciółmi staraliśmy się wykorzystać bardzo aktywnie. Młodzież integrowała się nie tylko w szkole czy poznając nasze miasto, ale również w czasie wycieczki do Warszawy, na Starówce i w Łazienkach Królewskich. Wspólnie spędzony czas był okazją do nawiązania przyjaźni, lepszego poznania kultur naszych państw oraz do szlifowania języka niemieckiego i angielskiego.

Jako gospodarze, staraliśmy się pokazać najciekawsze miejsca w naszym mieście. Podczas spaceru po łódzkiej Pietrynie szukaliśmy charakterystycznych dla niej pomników, a zwiedzanie Manufaktury zakończyliśmy wizytą w Experymentarium. Gościom bardzo podobały się Centrum Nauki i Techniki EC1 oraz Orientarium w ZOO.
Odwiedziliśmy również Muzeum Dzieci Polskich, gdzie braliśmy udział w zajęciach zorganizowanych w ramach projektu Zachować pamięć.
Ważnym wydarzeniem dla wszystkich była wizyta w Urzędzie Miasta Łodzi i spotkanie z prof. Marcinem Gołaszewskim, który przybliżył młodzieży historię miasta i funkcjonowanie władz.
W programie nie mogło także zabraknąć spaceru śladami niemieckich fabrykantów i, jak na HollyŁódź przystało, odwiedzin w Muzeum Kinematografii.
Zgodnie z tradycją polsko-niemieckiej wymiany goście uczestniczyli również w uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej przygotowanej w naszym liceum.
Ostatnim punktem bogatego programu była wizyta w Teatrze Muzycznym na spektaklu, podczas którego wszystkich nas poderwały do wspólnej zabawy wspaniałe przeboje polskiej i światowej muzyki rozrywkowej.

Z niecierpliwością czekamy na rewizytę, która planowana jest na koniec listopada 2022.

Zrealizowanie tak wielu atrakcji w ramach polsko-niemieckiej wymiany młodzieży możliwe było dzięki dofinansowaniu ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.