Zakończył się tegoroczny projekt polsko-niemieckiej wymiany młodzieży, w czasie którego uczniowie IX LO w Łodzi gościli przedstawicieli niemieckiego Friedrich-Abel-Gymnasium w Vaihingen/Enz.
Podczas bardzo aktywnego tygodnia chcieliśmy pokazać naszym przyjaciołom z Niemiec najpiękniejsze zakątki Łodzi, a przy okazji dobrze się bawić. Podążając śladami niemieckich fabrykantów, odwiedziliśmy willę Herbsta, Księży Młyn, a także Park Źródliska. Tam byliśmy świadkami pokazu miliona świateł, który nas zauroczył.
Spacerując po łódzkiej Pietrynie, szukaliśmy charakterystycznych dla niej pomników, a zwiedzanie Manufaktury zakończyliśmy lekcją fizyki w Experymentarium.
Aktywnie spędziliśmy również czas w Orientarium oraz w łódzkim ZOO. Młodzieży bardzo podobały się warsztaty w Białej Fabryce.
Ważnym wydarzeniem dla wszystkich była wizyta w Urzędzie Miasta Łodzi, spotkanie z Panią Prezydent Hanną Zdanowską oraz wykład profesora Marcina Gołaszewskiego, który przybliżył młodzieży historię miasta i funkcjonowanie władz.
Jednym z punktów bogatego programu był także wieczór baletowy do muzyki polskich kompozytorów w Teatrze Wielkim.
Naszym spotkaniom towarzyszyły również chwile refleksji – w ramach projektu Zachować pamięć braliśmy udział w zajęciach zorganizowanych przez Muzeum Dzieci Polskich.
Zgodnie z tradycją polsko-niemieckiej wymiały nasi goście wzięli udział w uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Zajrzeli też na lekcje do naszych klas.
Młodzież integrowała się nie tylko w czasie pobytu w naszym mieście, ale również na wycieczce do Torunia. Podczas warsztatów w Żywym Muzeum Piernika, wśród zapachów korzennych przypraw mieliśmy okazję poznać tradycję wypieku toruńskiego piernika oraz barwną historię miasta, bogatą w elementy średniowiecznej kultury.
Z utęsknieniem czekamy na następne wspólne spotkania. Kolejna wymiana planowana jest na październik oraz przełom listopada i grudnia 2024 roku.
Polsko-niemiecka wymiana młodzieży jest dofinansowana ze środków PNWM (Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży).