Wymiana polsko-niemiecka

logo

Nic nie rozwija bardziej niż obcowanie z językiem i kulturą danego kraju, poznawanie jego mieszkańców, ich zwyczajów, kuchni, sposobu bycia, będąc wśród nich na co dzień.
Taką możliwość mieli uczniowie IX Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi podczas wymiany ze szkołą partnerską Friedrich-Abel-Gymnasium w miejscowości Vaihingen/Enz, nieopodal Stuttgartu.
Nasza polsko-niemiecka przygoda z wymianą młodzieży rozpoczęła się w 2005 roku, kiedy to znaleźliśmy, nie bez trudu, szkołę partnerską, z którą współpracujemy do dzisiaj. Wzajemne odwiedziny są doskonałą okazją do poszerzanie wiedzy o naszych krajach oraz do zawiązania przyjaźni, które będą trwać przez lata.
W bieżącym roku pierwsza część wymiany rozpoczęła się w ostatnim tygodniu września wizytą uczniów IX LO u swoich niemieckich kolegów. W ramach programu młodzież miała możliwość bliższego poznania warunków życia rodzin niemieckich, a także systemu kształcenia i funkcjonowania szkoły.
Stałym punktem bogatego programu było powitanie przez dyrektora szkoły i gra miejska w Vaihingen/Enz. Jak co roku również złożyliśmy kwiaty na cmentarzu na terenie znajdującego się tam byłego obozu pracy.
Przez cały tydzień młodzież brała udział w lekcjach, a następnie spędzała czas na wycieczkach w Stuttgarcie czy Ludwigsburgu, gdzie uczniowie naszej szkoły mieli możliwość m.in. obejrzenia corocznej wystawy dyń, tym razem zorganizowanej pod hasłem Ogień.
Jednym z wielu niezwykłych punktów programu tegorocznej wymiany była podróż do Konstancji i zwiedzanie wyspy Mainau na Jeziorze Bodeńskim. Wizyta w tym miejscu zrobiła na uczniach ogromne wrażenie, ponieważ słynie ono z ogrodów kwiatowych, a mikroklimat tam panujący umożliwia uprawę egzotycznych roślin. Dzięki geograficznemu położeniu miasta mieliśmy także okazję na krótką chwilę znaleźć się w Szwajcarii.
Szczególnie emocjonująca dla naszych licealistów była wizyta w Muzeum Porsche i na linii produkcyjnej zakładów tej znanej marki.
Odwiedzanie ciekawych miejsc połączone zostało z miłymi spotkaniami z rodzinami goszczącymi uczniów. Czas szybko minął na wspólnych rozmowach i zabawach, dlatego tak ciężko było nam się rozstać. Pobyt w Niemczech zakończył się więc morzem wylanych łez, kiedy przyszło do pożegnania na dworcu przed wyjazdem do Polski.
Nie możemy doczekać się gości, którzy przyjeżdżają do Łodzi już w najbliższą sobotę 14 października 2023.
Wyjazd ten i zaproszenie uczniów z Niemiec do nas udało się zorganizować dzięki dofinansowaniu ze środków PNWM (Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży).